کاری از علی گودرزی فر

سوالات سیستم عامل رشته ی کامپیوتر سال دوم
نویسنده : علی گودرزی فر - ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ بهمن ،۱۳۸٩
 

 

 سیستم عامل

                                           

 فصل اول

 

1.سیستم های رایانه ازچند بخش تشکیل شده اند؟سخت افزار ونرم افزار

 

2.سخت افزار را تعریف کنید؟به کلیه ی اجزای فیزیکی در رایانه سخت افزار گفته می شود.

 

3.نرم افزار را تعریف کنید؟به مجموعه ی برنامه هاو دستور العمل ها طیی که به وسیله ی سخت افزار اجرا می شوند نرم افزار می گویند.

 

4.نرم افزار ها به چند دسته تقسیم می شوند؟نرم افزار های سیستمی ونرم افزارهای کاربردی.

 

5.نرم افزار های سیستمی به چه نرم افزار هایی گفته می شود؟این گروه از نرم افزار ها به طور مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار می کنند یابرای برنامه های دیگرمورد استفاده قرار می گیرد.

 

6.نمونه ای از نرم افزار های سیستمی را نام ببرید.سیستم عامل ها ومترجم ها

 

7.نرم افزار های کاربردی به چه نرم افزارهایی گفته می شود؟نرم افزارهایی هستند کهبرای نیاز های خاص کاربران مانند عملیات تایپ،محاسبه وغیره طراحی وپیاده سازی می شوند.

 

8.امروزه چه نرم افزارهایی در سازمان مورد استفاده قرار می گیرد؟نرم افزار هایی مانندMS-Excel ,MS-Wordوبازی های رایانه ای جزو این گروه محسوب می شوند.

 

9.یکی از مهمترین نرم افزار های سیستمی را نام ببرید؟سیستم عامل یکی از مهمترین نرم افزارهای سیستمی است.

10.سیستم عامل را تعریف کنید؟مجموعه ای از برنامه هاست که برای مدیریت وکنترل عملیات رایانه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

11.دستور های کاربربرای اجرا در رایانه به چه چیزی اعلام می شود؟به سیستم عامل اعلام می شود.

12.سیستم عامل به عنوان روابط بین کاربروسخت افزارعمل می کند                   

                                                                      

13.چهار مورد از قابلیت های سیستم عامل های متداول را نام ببرید.1.بهبود استفاده از سخت افزار در اجرای هم زمان چندین برنامه ی مجزا 2. واسط گرافیکی کاربر3. حمایت از ایجاد واتصال به شبکه 4.برقراری امنیت وچند کاربری بودن.

 

14.در عرصه ی رایانه های شخصی از جمله مهمترین سیستم عامل ها رانام ببرید. ویندوز ولینوکس از جمله مهمترین سیستم عامل ها محسوب می شوند.

 

15.راه اندازی رایانه را شرح دهید.برای راه اندازی رایانه دکمه ی اصلی روشن کردن رایانه را که معمولاًدر جلوی کیس قراردارد فشار دهید.بدین ترتیب چراغ سبز روی کیس روشن می شود. به محض ن شدن رایانه برنامه ای به برسی اشکالات سخت افزاری رایانه می پردازد ودر صورتی که رایانه مشکلی نداشته باشد فایل های سیستم عامل از روی دیسک سخت راه انداز به حافظه ی اصلی بار گذاری می شود. اگر این فرایند با موفقیت انجام می شود رایانه راه اندازی شده است.

 

16.ویندوز xpبه چه گونه ای طراحی شده است؟ویندوز xp به گونه ای طراحی شده است که می تواند به وسیله ی چندین کاربرمورد استفاده قرار گیرد.

 

17.هر حساب کاربری شامل چه چیزی است؟شامل یک نام کاربروگذرواژه است.

 

18.long on به چه چیزی گفته می شود؟ به مجموعه عملیات هایی گفته می شود که برای معرفی کاربربه سیستم انجام می شود.به این ترتیب با دریافت نا م کاربر وگذرواژه وبرسی اعتبار آن امکان ورود به محیط سیستم عامل ودسترسی به منابع رایانه بوجود می آید.

 

19.به طور پیش فرض با شروع ویندوز xp چه چیزی نمایش داده می شود؟صفحه ی خوش آمد گویی نمایش داده می شود.

20.اگر در ویندوز xpصفحه ی خوش آمد گویی غیر فعال باشد به جای آن چه چیزی نمایش داده می شود؟به جای آن ویندوز کادر محاوره ای log on to windows را نمایش خواهد داد.

 

21.چگونه ویندوزxp بدون ظاهر شدن کادر محاوره ای log on راهخ اندازی خواهد شد؟اگر فقط یک کاربر تعریف شده وگذرواژه ای برای آن تعیین نشده باشد ویندوز xp بدون ظاهر شدن کادر محاوره ای log on راه اندازی خواهد شد.

 

22.میز کار به چه چیزی می گویند؟به صفحه ی اصلی محیط ویندوز xp میز کار می گویند.

 

23.نوار وظیفه در کجا قرار دارد؟در بخش پایین صفحه ی میزکارنوار وظیفه وجود دارد.

 

24.نشانه به چه چیزی می گویند؟روی میز کار تعدادی تصویر کوچک وجود دارد که نشانه نامیده می شود.

 

25.نشانه ها برای چه چیزی به کار می روند؟برای اجرای سریع برنامه ها یا دسترسی سریع به منابع موجود به کار می رود.

 

26.تعداد نشانه هادر رایانه های مختلف چگونه است؟ تعداد نشانه های میز کار از یک رایانه به رایانه ی دیگر متفاوت است.

 

27.هر نشانه دارای چه چیزی است؟هر نشانه معمولاً دارای یک عنوان است.

 

28.آیا به راحتی می توان نشانه ها را حذف ویا اضافه کرد؟بله

 

29.مفهوم آرگونومی چیست؟ آرگونومی به مفهوم تطبیق دادن ابزار ومحیط کار با اندام فرد است به نحوی که مطلوب ترین وسالم ترین شیوه برای انجام کار فراهم شود.

 

30.چه چیزی در آرگونومی مورد توجه قرار می گیرد؟ارتفاع میز کار،فاصله ی صفحه ی نمایش تا چشم،وضعیت صندلی و....مباحثی هستند که در آرگونومی مورد توجه قرار می گیرند.

 

 

 

31.به چه دلیل آرگونومی بایددر طراحی دستگاه ها ومحیط قرار گیری اجزای مختلف رایانه رعایت شود؟  آرگونومی باید در طرا حی دستگاه ها ومحیط قرار گیری اجزای مختلف رایانه رعایت شود تا از بروزاثر های سوءناشی از کار طولانی مدت بربدن انسان جلو گیری شود

 

   فصل دوم

1.محیط ویندوز ایکس پی دارای چگونه ظاهری است؟محیط ویندوز ایکس پی دارای ظاهری زیبا وکار پسند است.

 2.برای فعال شدن منوی شروع روی Start+sc کلیک می کنیم.

 

3.گزینه هایی که در منوی start می بینید چه کاربردی دارند؟امکان دسترسی آسان به برنا مه هارا فراهم می آورند.

 

4.برای نمایش منوی start به شکل classic چه کاری باید انجام دهیم؟روی منوی startکلیک راست می کنیم .از منوی میانبر گزینه ی Properties را انتخاب می کنیم از کادر باز شده عبارت classic start menu را انتخاب می کنیم وروی دکمه ی Ok کلیک می کنیم .

 

5.روش دیگر باز کردن منوی start رابنویسید؟ با فشار دادن توام کلید های ctrl وEsc نیز نشان داده می شود.

6.می توان برنامه های مهم را به منوی Startاضافه کرد تا دسترسی به آن ها آسان تر شود.

 

7.چگونه می توان برای دسترسی به برنامه های نصب شد ه از میانبر استفاده کرد؟روی دکمه ی startوسپس گزینه ی All Programs  کلیک می کنیم .

 

8.پس از ظاهر شدن منوی start  می توان با چه کلید هایی روی گزینه ی مورد نظر قرار گرفت؟با کلید های مکان یاب صفحه کلید بالا، پایین ، راست ، چپ حرکت کرد تاروی گزینه ی مورد نظر قرار گرفت وبا فشار دادن کلید Enter آن گزینه را باز کرد.

 

9.درایو را تعریف کنید؟به هر یک از بخش های مستقل حافظه ی جانبی یک درایو گویند.

 

10.درایو های مختلفی روی رایانه وجود دارند چند تا از آن هارا نام ببرید؟درایو مربوط به دیسک نرم ، دیسک سخت ، حافظه ی فلش ،CD,DVD ومانند اینها که هر کدام با یک حرف مشخص می شوند

 

11.پارتیشن به چه چیزی می گویند ؟در ویندوز درایو های دیسک سخت را پارتیشن نیز می گویند.

 

12.به چه چیزی درایو راه انداز می گویند؟درایوی را که راه اندازی سیستم عامل از آن انجام می شود درایو راه انداز می گویند.

 

13.پرونده را تعریف کنید؟پرونده را می توان مجموعه اطلاعاتی دانست که با یک نام روی حافظه ی جانبی ذخیره شده است.

 

14.از پوشه برای چه چیزی استفاده می شود؟برای مدیریت ساده ی پرونده های روی درایو ها از پوشه استفاده می شود.

 

15.هر پوشه حاوی چه چیزی است ؟هر پوشه علاوه بر این که حاویتعدادی پرونده است می تواند حاوی زیر پوشه نیز باشد.

 

16.چگونه می توان ساختار درختی بوجود آورد ؟پوشه ها وزیر پوشه های موجود در یک درایو می توانند ساختار درختی به وجود آورند.

17.برای تعیین یک مسیر چه باید کرد؟برای تعیین یک مسیر کافی است از بالا به پایین نام درایو سپس پوشه ها را از چپ به راست نوشته وآن ها را با  اسلش  از یک دیگر تفکیک کنید.

 

18.با کلیک بر روی All Programs با عث چه می شود؟لیستی از برنامه های نصب شده در رایانه را می توان مشاهده کرد .اغلب این برنامه ها در پوشه ی Program Files  قرار دارند.

 

19. .به هر نوع سند شخصی چه چیزی گفته می شود؟ِِ   Document  گفته می شود این سند های شخصی می توانند متنی ، تصویری ، صوتی وغیره با شند.

 

20. با کلیک بر روی My Recent Documents  با عث چه می شود؟ لیستی ازسند ها وپرونده هایی را که به تازگی باز کرده ایم برای مراجعه ی ساده تر نمایش می دهد.

 

21. با کلیک بر روی My Computer  با عث چه می شود؟برای مشاهده ومدیریت منابع رایانه باز می کند .

 

22. با کلیک بر روی MY  Network placesبا عث چه می شود؟پنچره ای را به نام MY  Network places را باز می کند تا بتوانید شبکه ای را که در حال حاظر به آن هستید مشاهده کنید.

 

23. با کلیک بر روی Printersdیا panel باعث چه می شود؟لیستی از چاپگر ها ونمابر های نصب شده در رایانه را نمایش می دهدوامکان نصب انواع جدید را فراهم می کند.

 

24. با کلیک بر روی Help and Support باعث چه می شود؟ این گزینه سبب فعال شدن پنجره ی راهنمای ویندوز ایکس پی می شود. می توان با تایپ پرسش ها یا کلیک روی گزینه های ساین پنجره از راهنمایی های این بخش استفاده کرد.

 

25. با کلیک بر روی Search باعث چه می شود؟از این بخش برای جست وجوی پرونده ها وپوشه ها استفاده می شود. با این پنجره حتی می توان به جست وجوی افراد و رایانه ها در شبکه پرداخت.

26. با کلیک بر روی RUN باعث چه می شود؟می توان پرونده های اجرایی وبرنامه های رایانه را اجرا کرد. برای این کار باید از مسیر پوشه ها ونام پرونده ی اجرایی اطلاع دقیق داشته باشید.

 

27. با کلیک بر روی Log off باعث چه می شود؟ در صورتی که بخواهیم از حساب کار بری خود خارج شده ومحیط ویندوز اکس پی را تحویل کاربر دیگری دهیم از این گزینه استفاد ه می شود.

 

28. با کلیک بر روی Turn off computer باعث چه می شود؟ قطع ناگهانی جریان برق وخروج نامناسب ازویندوز اکس پی می تواند سبب از دست رفتن اطلاعات وپرونده ها شود .با کلیک روی این گزینه وانتخاب گزینه ی Shut down می توان سیستم را به صورت امن خاموش کرد.

 

30.همه ی پنجره ها در ویندوز اکس پی ساختاری مشابه دارند.

 

31.چگونه پنجره ای در محیط ویندوز فعال می شود؟با اجرا شدن هر برنامه در واقع پنجره ای در محیط ویندوز فعال می شود.

 

32.  به چه چیزی نوار عنوان می گویند؟بالاترین نوار هر پنجره نوار عنوان نامیده می شود.

 

33.عنوان هر پنجره گویای چه چیزی است؟عنوان هر پنجره گویای مشخصات پنجره است.

 

34. سیستم عامل ویندوز xp یک سیستم چند برنامه ای است یعنی چه؟یعنی می توان چندین برنامه را هم زمان اجرا کرد ودر حافظه ی اصلی نگهداری کرد.

 

35.با اجرای هر برنامه نشانه ی مربوط به آن به نوار وظیفه اضافه می شود.

 

36.از بین برنامه های قابل اجراتنها یک پنجره ،پنجره ی فعال است.

 

37.رنگ نشانه ی پنجره ی فعال در نوار وظیفه چگونه است وچگونه فعال می شود؟ رنگ نشانه ی پنجره ی فعال در نوار وظیفه تیره تر است .باکلیک بر روی پنجره ی دلخواه ،پنجره ی فعال تغیر می کند.

38.برای تغیر دادن اندازه ی پنجره چه باید کرد؟برای انجام این کار ماوس را به آرامی روی لبه های پنجره ی فعال جابه جا کنید .وقتی اشاره گر ماوس به لب پنجره ها می رسد شکل آن به صورت فلش های دو طرفه در می آید اکنون می توانید با پایین نگه داشتن دکمه ی سمت چپ و جابه جا کردن ماوس اندازه ی پنجره را به اندازه ی دلخواه تغییر دهید.

 

39.چگونه می توان مکان پنجره را تغییر داد؟برای انجام این کار پنجره ی فعال نباید در وضعیت بیشینه قرار داشته باشد.اشاره گر ماوس را بر روی ناحیه ی خالی نوار عنوان ببرید وبه موقعیت دلخواه بکشید .پنجره ی فعال به جای جدید تغییر مکان می دهد.

 

40.سه تفاوت عمده ی بین پنجره ها وکادر های محاوره ای را بنویسید؟ 1.پنجره معمولاًبا اجرای یک برنامه ظاهر می شوند حال آن که کادر های محاوره ای برای انجام تنظیمات محیط های مختلف از جمله تنظیمات ویندوز فعال می شوند.2.در کادر های محاوره ای امکان تغییر اندازه کمینه وبیشینه کردن وجود ندارد وتنها می توان آن ها را بست یا جابه جا کرد 3.با فعال شدن یک کادر محاوره ای نشانه ی خاصی در نوار وظیفه ظاهر نمی شود.

 

41.کادر محاوره ای شامل کنترل ها یی است آن ها را بنویسید ؟کادر محاوره ای می تواند شامل کنترل هایی مانند دکمه های فرمان ، کادر علامت ودکمه های انتخابی باشد.

 

42.کاوشگر ویندوز چیست؟ برنامه ای برای مشاهده واستفاده از محتویات درایوها وپوشه های رایانه است .

 

43.با استفاده از کاوشگر ویندوزمی توان کار های متنوعی انجام داد آن ها را نام ببرید؟از کاوشگر ویندوز می توان کار های متنوعی مانند ایجاد، حذف، تغییر نام پرونده هاوپوشه ها، کپی کردن ،تغییر مکان ،مشاهده وحتی جستوجوی پرونده هاوپوشه هایی که محل آن ها را روی حافظه ی جانبی فراموش کرده ایم انجام داد.

 

44.بخش های تشکیل دهنده ی پنجره ی کاوشگر ویندوز را بنویسید؟نوار عنوان-نوار منو-نوار ابزار- نوار نشانی –پوشه ها-محتویات پنجره

 

45.نوار عنوان را توضیح دهید؟تعیین کننده ی عنوان پنجره ی کاوشگر ویندوز است.

46.نوار منو را توضیح دهید؟دارای منو های File,Edit,View,Favorites,Tools,Help است.

 

47.نوار ابزار را توضیح دهید؟شامل نشانه های میانبر برای انجام عملیات دلخواه است.

 

48.نوار نشانی را توضیح دهید؟ مسیر جاری در ویندوز را نمایش می دهد.

 

49.پوشه را توضیح دهید؟شامل کلیه ی درایو ها وپوشه های موجود در رایانه که در صورت انتخاب folders از نوار ابزار قابل مشاهده است.

 

50.محتویات پنجره را تو ضیح دهید؟ با توجه به مسیر پوشه ی جاری، محتویات درایو ها وپوشه ها را نمایش می دهد.

 

51.نوارنشانی تعیین کننده ی چه چیزی است؟ تعیین کننده ی  موقعیت مسیر جاری یا مسیر فعال می باشد.

 

52.به چه فرایندی log off  می گویند؟فرایند پایان کار کاربر با رایانه log off  گفته می شود.

 

53.برای خروج از ویندوز xp وخاموش کردن رایانه چه باید کرد؟1.تمام برنامه های در حال اجرا را ببندیم .2.از منوی start

روی گزینه ی Turn off Computer کلیک کنید.3.در صورت انتخاب گزینه ی Shut down وکلیک روی دکمه ی OK رایانه خاموش می شود.

 

54.انتخاب گزینه ی Restart سبب چه می شود؟سبب خاموش شدن رایانه وراه اندازی دوباره ی آن به صورت خودکار می شود.

 

55. انتخاب گزینه ی  stand Byسبب چه می شود؟ تمام برنامه های در حال اجرا باز می مانند ولی برخی از تجهیزات مانند دیسک سخت وصفحه نمایش با حداقل مصرف انرژی آماده ی کار می مانند.

 

56. انتخاب گزینه ی   Hibernate  سبب چه می شود؟ با انتخاب این گزینه وضعیت کاری رایانه حفظ وخاموش می شود با روشن کردن دوباره ی رایانه کار ها از آخرین وضعیت خاتمه یافته ادامه پیدا می کند.

فصل سوم

 

   

1.در ویندوز تعدادی پوشه به نام مختلفی وجود دارد آن ها را نام ببرید؟ در ویندوز تعدادی پوشه به نام های MyDocuments,MyPictures,My Music برای نگهداری سند ها وپرونده های تصویری و صوتی هر کاربر ایجاد می شود.

 

2.برای دسترسی به پوشه های ویندوز چه باید کرد؟برای دسترسی به این پوشه ها از منوی start  یا کاوشگر ویندوز می توانید استفاده کنید .همچنین با کلیک روی My Recent Documents می توان به سند هایی که اخیراً مورد استفاده قرار گرفته اند دست یافت.

 

3.برای تغییر نمای نمایش سه روش را بنویسید؟ الف)از منوی View یکی از نما های Filmstrip,Thumbnails,Tiles,Icons,Details,List را انتخاب کنید .در کنار نمای انتخابی ،علامت دایره ی تو پرقرار می گیرد. ب)از نوار ابزار روی گزینه ی View  کلیک کرده ویکی از نما ها را انتخاب کنید . ج)در بخش محتویات کاوشگر کلیک راست کرده واز منوی View  نمای مورد نظر را انتخاب کنید.

 

4.چگونه می توان با استفاده از دستور Run برنامه ها را اجرا کرد؟ در صورتی که از نام برنامه ی اجرایی ومسیر قرار گیری آن در پوشه ها به طور دقیق اطلاع داشته باشید می توانید با استفاده از دستور RUN آن را اجرا کنید.

 

5.چگونه می توان دستور RUNرا انتخاب کرد؟ از منوی start گزینه ی run را انتخاب کنید .

 

6.پرونده ها معمولاً در هنگام ایجاد در کجا ذخیره می شوند؟در حافظه ی اصلی جای دارند ودر هنگام ذخیره شدن بر روی حافظه ی جانبی نوشته می شوند.

 

7.همه ی برنامه ها برای اجرا از حافظه ی جانبی خوانده شده ودر حافظه ی اصلی قرار می گیرند.

8.پرونده ها به چند دسته تقسیم می شوند ؟ به دو دسته ی پرونده های اجرایی وپرونده های غیر اجرایی تقسیم می شوند0

 

9.پرونده های اجرایی دارای چه پسوندی هستند؟ دارای پسوند exe,com هستند.

 

10.پرونده های غیر اجرایی شامل چه چیز هایی هستند ؟ می توانند شامل داده های متنی و صوتی وتصویروفیلم وغیره باشند.

 

11.پرونده ها کجا ذخیره می شوند؟روی حافظه ی جانبی ذخیره می شوند.

 

12.پرونده های متنی اغلب شامل نویسه ها هستند.

 

13.از ویراستار برای چه چیزی استفاده می شود؟برای ایجاد وویرایش این پرونده ها از برنامه های خاص به نام ویراستار استفاده می شود.

 

14.برای ایجاد word pad  از چه گزینه هایی باید استفاده کرد؟ run را در منوی start انتخاب ودر آن word pad را تایپ کنید وکلید Enter را فشار دهید.

 

15.Paint چگونه برنامه ای است؟برنامه ی ساده ای است که به صورت پیش فرض با نصب ویندوزxp در رایانه نصب می شود این برناممه می تواند برای ایجاد یا ویرایش پرونده های تصویری مورد استفاده قرار گیرد.

 

16.برای اجرای برنامه ی paint از چه گزینه هایی باید استفاده کرد؟برای این کار paint  رادر کادر run تایپ وکلید Enterرا فشار دهید.

 

17.برای ذخیره ی نقاشی از چه گزینه هایی استفاده می شود ؟برای ذخیره ی نقاشی ترسیم شده از منوی File گزینه ی save را انتخاب کنید.

 

18.پروندهی گرافیکی می تواند با قالب های متفاوتی مانندbmp,Gif,Tif وغیره ذخیره شود.

 

19.چه چیزی با پسوند آن ها مشخص می شود؟ نوع پرونده ها با پسوند آن ها مشخص می شود.

 

20.برای باز کردن پرونده ها چه باید کرد؟کافی است روی آن دو بار کلیک کنی .

21.برای مشخصات روی پرونده چه بایدکرد؟روی آن کلید راست می کنیم از منوی باز شده گزینه ی Properties را انتخاب می کنیم مشخصات پرونده ظاهر می شود.

                                                                                              

22.چهار مورد از اطلاعاتی که کادر مشخصات اریه می کند را نام ببرید.1.نام پرونده 2. نوع پرونده 3.مسیر ذخیره شده ی پرونده 4.صفت های پرونده.

 

23.سیستم عامل ویندوز می تواند صفت هایی را به پرونده ها نسبت دهد این صفات را بیان کنید؟فقط خواندنی- پنهان- بایگانی- سیستمی                                        

 

24.پرونده های فقط خواندنی را توضیح دهید؟ پرونده هایی که امکان تغییر محتویات آن ها وجود ندارد .

 

25.پروند ه های پنهان را توضیح دهید؟ پرونده هایی که پنهان هستند وبا تنظیمات پیش فرض کاوشگر ویندوز قابل مشاهده نیستند.

 

26. پروند ه های بایگانی را توضیح دهید؟ پرونده هایی که برای مقاصد خاصی بر چسب می خورند وبرای بایگانی نگهداری می شوند.

 

27. پروند ه های سیستمی را توضیح دهید؟ صفت پرونده های راه انداز سیستم عامل که آن هارا در برابر حذف وتغییرات محافظت می کند . پرونده های ضروری ومورد نیاز سیستم عامل برای راه اندازی با این صفت مشخص ونگهداری می شود.

 

28.چگونگی مشاهده ی مشخصات پوشه ها مانند پرونده هاست.

 

30.درایو های دیسک در رایانه های شخصی به چند دسته تقسیم می شوند آن ها را نام ببرید؟1.دیسک نرم2.دیسک های سخت3.لوح فشرده ی cd,Dvd 4.حافظه ی فلش

 

31.نام درایو دیسک نرم چیست وظرفیت آن چقدر است؟ به طور معمول نام این درایو A: بوده وظرفیت دیسک نرم 44/1 مگابایت می باشد.

 

32.نام درایو دیسک سخت چیست وظرفیت آن چقدر است؟ به طور معمول نام بخش های این درایو C:,D:,E:, غیره است وظرفیت آنها بسیار متنوع وبستگی به پیکر بندی دیسک سخت دارد

33.نام درایو لوح فشرده ی CD,DVD چیست وظرفیت آن چقدر است؟ نام درایو مربوط به آنها آخرین حرف از اسامی انگلیسی بعد از درایو های دیسک سخت است .ظرفیت لوح فشرده ی CD حدود700 مگابایت وظرفیتDVD  بین 4تا17 گیگابایت است.

 

34.مشخصات هر درایو را نام ببرید؟1.نام درایو2.برچسب درایو 3.نوع درایو4.نوع سیستم پرونده

 

35.نوع سیستم پرونده ی درایو می تواند FAT32 یا NTFS باشد.

 

36.دکمه ای با عنوان Diskcleanup برای چه کاری به کار می رود؟برای پاک سازی سطح درایو از پرونده ها واطلاعات غیر ضروری به کار می رود.

 

37.پرونده های غیر ضروری چگونه پرونده هایی هستند؟پرونده هایی هستند که هنگام کار با سایر برنامه ها یا استفاده از اینترنت بوجود می آیند وفضا اشغال می کنند.

 

38.با علامت دار کردن گزینه ی  Compress drive to save disk space چه پیش می آید؟ پرونده های موجود در سطح درایو به منظور صرفه جویی در فضای ذخیره سازی به صورت فشرده نگهداری خواهند شد.

 

39.برای تایپ فارسی در ویندوز باید زبان فارسی را به ویندوز معرفی کرد.

 

40.روش های فارسی وانگلیسی کردن زبان صفحه کلید را بنویسید؟ فشار دادن کلید های Alt+Shift به طور هم زمان صفحه کلید را از فارسی به انگلیسی و بالعکس تبدیل می کند.

 

41.چگونه پوشه ایجاد کنیم ؟برا ی ایجاد پوشه وارد محیط کاوشگر ویندوز می شویم مسیری که قصد ایجاد پوشه در آن را داریم باز می کنیم .از منوی File  گزینه ی new  وسپس  folder را انتخاب کنید وروش دوم آن روی یک ناحیه ی خالی از بخش محتویات پنجره ی کاوشگر کلیک راست وگزینه ی new وسپس Folder را انتخاب می کنیم.

 

42. برای مشاهده ومدیریت بهتر ساختار درختی پوشه هادر ویندوز چه باید کرد؟برای انجام این کار از نوار ابزار گزینه ی Folder را انتخاب می کنیم ویا کلید میانبر  Winkey+E را فشار دهید.

 

43.برای انصراف از آخرین جابه جایی انجام شده چه باید کرد؟در صورتی که در سطوح مختلف ساختار درختی در حال کاوش باشید کلیک روی دکمه یBack سبب این کار می شود.

 

44.انتخاب پرونده ها وپوشه ها می تواند برای مقاصد مختلفی از جمله نسخه برداری وجابه جایی وحذف کردن وباز کردن وتغییر نام ... صورت گیرد.

 

45.پوشه ها وپرونده ها می توانند به صورت تکی یا گروهی انتخاب شوند.

 

46.ساده ترین روش انتخاب یک پرونده رابنویسید.ساده ترین روش آن کلیک روی آن است.

 

47.برای انتخاب یک گروه از پرونده ها چه باید کرد؟ برای این کار روی اولین پرونده کلیک کنید سپس کلید Shift را پایین نگه داشته وآخرین پرونده ی گروه نیز کلیک کنید.

 

48. برای انتخاب پرونده هاوپوشه های همجوارچه باید کرد؟می توانیم با پایین نگه داشتن دکمه ی سمت چپ ماوس به دور آن ها یک کادر انتخاب ایجاد کنید ودر پایان دکمه ی ماوس را رها کنید به این ترتیب پرونده هایی که در درون کادر قرار گرفته بودند به حالت انتخاب در خواهند آمد.

 

49.باانتخاب گزینه ی Select All از منوی Edit  یا کلید میانبرCtrl+A تمام پرونده ها وپوشه های موجود در فهرست جاری کاوشگر ویندوز انتخاب می شود.

 

50.نام پرونده وپوشه می تواند تا 255  نویسه باشد.

 

51.روش تغیر نام یک پوشه را بنویسید.روی پوشه کلید راست می کنیم واز منوی حاصل گزینه ی Re name را انتخاب می کنیم.

 

52.روش های مختلف نسخه برداری وجا به جایی را بیان کنید. با استفاده از دستور های Copy,Paste می توان پرونده ها وپوشه ها نسخه برداری کرد .دستورهای Cut,Paste نیز برای جا به جایی مورد استفاده قرار می گیرندبرای انجام این کار باید پرونده های مورد نظر را انتخاب می کنیم وبعد از منوی Edit گزینه ی Copy را انتخاب می کنیم وبعد مسیر جاری در پنجره ی کاوشگر را به موقعیت مورد نظر برای نسخه برداری تغییر می دهیم وبعداز منوی Edit گزینه ی Paste را انتخاب می کنیم.

 

53.پرونده هایی که حذف می کنیم به کجا می روند؟به سطل باز یافت می روند.

 

54.برای حذف پرونده ها وپوشه ها از چه روش هایی می توان استفاده کرد؟اول آن ها را انتخاب می کنیم وبعد از پانل سمت چپ گزینه یDelete the selected item راانتخاب می کنیم.

 

55.در صورتی که بخواهید پرونده را به طور کامل حذف کنید چه باید کرد؟برای این کار کافی است آن ها را انتخاب کنید وکلید های Del,Shift را فشار می دهیم.

 

56.در چه موقع ویندوز پرونده ها را به طور کامل از سطل بازیافت حذف می کند؟ هنگامی که سطل بازیافت پر شودویندوز پرونده های قدیمی را به طور کامل حذف می کند تا فضای کافی برای پرونده ها وپوشه های جدید اً حذف می شوند وجود داشته باشد.

 

57.چگونه می توان پرونده هایی را که به طور کامل حذف شده اند بازیافت کنیم؟ اگر ویندوز پرونده یا پوشه ی درون سطل بازیافت را حذف کند ممکن است بتوانید آن هارا با نرم افزارهای ویژه ای باز کردانید اما هیچ تضمینی برای انجام موفقیت آمیز این کار وجود ندارد.

 

58.برای حذف محتویات سطل بازیافت چه باید کرد؟کافی است گزینه ی Empty Recycle Bin را از پانل سمت چپ انتخاب کنید.

 

59.برای بازیافت کل محتویات چه باید کرد؟برای بازیافت کل محتویات سطل بازیات کافی است گزینه ی Restore all items را از پانل سمت چپ انتخاب می کنیم.

 

60.برای تنظیمات سطل بازیافت چه باید کرد؟برای تغییرات سطل بازیافت روی نشانه ی آن کلیک راست کرده وگزینه ی Properties را انتخاب کنید.

 

61.اگرپوشه ای داشتیم که فراموش کرده ایم آن را کجا گذاشته ایم چگونه باید آن را پیدا کرد؟ویندوز ویژگی Search companion را در اختیار کاربران قرار داده می توان بادر اختیار داشتن اطلاعات جزئی از آن را مورد جست وجو قرار داد.

 

62.برای شروع جست وجو چه باید کرد؟از منوی start گزینه ی search را انتخاب می کنیم .

 

63.برای تنظیم برخی از گزینه های کاوشگر ویندوز روی نشانه ی My computer دوبار کلیک کنید سپس در پنجره ی باز شده از منوی Tools گزینه ی Folder Options را انتخاب می کنیم.

 

64. گزینه ی Use Windows classic folders در منوی General را توضیح دهید.با انتخاب این گزینه شئ های موجود درMy computer به صورت قدیمی نمایش داده می شوند.

 

65.گزینه ی  Reset All Folders  که در منوی view قراردارد راتوضیح دهید.با کلیک روی این دکمه کلیه ی تنظیمات قبلی در شیوه ی نمایش پوشه ها نا دیده گرفته می شود.

 

66.با نصب هر برنامه ی جدید تعداد پسوند هایی که ویندوز قادر به شناسایی آن ها است افزایش می یابد.

 

67.در زبانه ی File Types  انواع پسوند ها وپرونده هایی که ویندوز قادر به شناسایی آن هاست به همراه برنامه ی مرتبت با آن ها نمایش داده میشود.

 

68.چگونه می توان جزئیات را مشاهده کرد؟ کافی است نوار انتخاب را روی یک نوع دلخواه جا به جا کنید تا بتوانید جزئیات مربوط را مشاهده کنید.

 

69.نوار انتخاب روی پسوند DUN قرار دارد.

 

70.در صورتی که می خواهید برنامه ی باز کننده ی پرونده ها با پسوند DUN را تغییر دهید روی دکمه ی دستور Change کلیک کنید.

 

71.دکمه ی Advanced به چه منظور است؟ مربوط به نحوه ی باز شدن پرونده هایی با پسوند انتخاب شده را ارایه می کند.

72.برنامه باز کننده پرونده را تعیین کنید ؟در بخش جزئیات عبارتی به صورت  OpenWite: Network Connections shell را مشاهده می کنید که برنامه ی باز کننده ی پرونده را تعیین می کند.

 

73.وضعیت برون خطی یا غیر متصل به چه چیزی می گویند؟ زبانه ی Offline Files برای کار با پرونده ها وبرنامه های ذخیره شده از شبکه به هنگام قطع ارتباط به کار میرود.به این گونه کار کردن با برنامه ها وضعیت برون خطی یا غیر متصل گویند.

 

74.پرونده های برون خطی معمولاً در چه پوشه هایی نگهداری می شوند؟ در پوشه ای به نام  Offline files folder نگهداری می شوند.

 

75.گزینه ی Enable Offline files در پنجره ی Offline files قرار دارد را شرح دهید. علامت دار کردن این گزینه سبب می شود که پرئنده های شبکه در حالت غیر متصل نیز قابل استفاده باشند.

 

76.کلیک روی دستور Delete file سبب چه می شود؟ سبب میشود پرونده های برون خطی ذخیره شده روی سیستم حذف گردند.

 

77.کلیک روی دکمه ی view file سبب چه می شود؟ سبب می شود پرونده های برون خطی موجود در پوشه ی  Offline files folder ظاهر گردند.

 

78.دکمه ی دستور Advanced برای انجام تنظیمات چه چیزی است؟ برای انجام تنظیمات پیشرفته ی رفتار سیستم عامل در صورت قطع ارتباط با شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

   

فصل چهارم 

1.به طور معمول دیسک سخت رایانه دارا ی ظرفیت بالایی است.

 

2.برای چه دیسک های سخت را پارتیشن بندی می کنند؟برای مدیریت بهتر اطلاعات.

 

3.چه چیزی به صورت یک درایو شناخته می شود؟ هر پارتیشن در سیستم عامل ویندوز اکس پی به صورت یک درایو تقسیم بندی می کند.

 

4.قالب بندی منطقی هر درایو سبب ایجاد سیستم پرونده روی آن می شود.

 

5.سیستم پرونده چگونه سیستمی است ؟ سیستمی برای نگهداری وسازمان دهی اطلاعات روی درایو است.

 

6.در هنگام قالب بندی یک درایو علاوه برقالب بندی منطقی سکتور ، شیاروسیلندرچه بخش هایی روی دیسک بوجود می آیند؟ جدول تخصیص پرونده- جدول فهرست ریشه – فضای داده های دیسک نیز روی دیسک بوجود می آیند.

 

7.هر درایو می تواند یک بار قالب بندی شود وتا مدت ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

8.مراحل قالب بندی دیسک نرم را بنویسید.اول آنرا در درایو مربوط قرار می دهیم وبعد با باز کردن محیط کاوشگر ویندوز و انتخاب درایو دیسک نرم روی آن کلید راست و گزینه ی format را انتخاب کنیدوبعد باید پارامتر های قالب بندی را مشخص کنید.

 

9.منظور از سیستم پرونده چیست؟تعیین کننده ی نوع جدول مدیریت پرونده است در مورد دیسک نرم تنها یک نوع سیستم پرونده ی FAT وجود دارد ولی برای قالب بندی درایو های دیسک سخت سیستم پرونده ی FAT32  وntfs نیز قابل انتخاب است.

 

10.منظور از اندازه ی واحد تخصصی چیست؟تعیین کننده ی اندازه ی هر واحد قابل تخصیص برای نگهداری اطلاعات است.

 

11.کلاستر به چه چیزی می گویند؟هرواحد قابل تخصیص معمولاًکلاستر نامیده می شود.

 

12.منظور از برچسب درایو چیست؟نامی است که به درایو نامیده می شوداین نام بعداً نیز قابل تغییر است.

 

13.گزینه ی قالب بندی شامل چه تنظیماتی است آن ها را نام ببرید؟1.قالب بندی سریع 2.امکان فشرده سازی 3.ایجاد دیسک راه انداز

 

14.ویندوز اکس پی دارای یک برنامه ی داخلی برای نوشتن اطلاعات روی CD-ROM است.

 

15.نوشتن اطلاعات روی CD-ROM با کاوشگر ویندوز یک فرایند ساده ی سه مرحله ای است یکی از آن ها را بنویسید؟قبل از نوشتن اطلاعات رویCD-ROM اندازه ی پرونده های درون فضای ذخیره سازی را برسی کنید اگر اندازه ی پرونده های موقت کمتر از ظرفیت فضای آزاد CD-ROM باشد می توانید نوشتن روی CD-ROM را آغاز کنید

 

16.برای انجام عمل فشرده سازی مراحلی رابنویسید؟اول آن ها را انتخاب می کنیم وبعد از منوی فایل گزینه ی SEND to وسپس  New Compressed (zipped) Folder را انتخاب کنیدسپس پرونده ها وپوشه ها انتخاب شده فشرده می شوند ودر پوشه ای که محتوی پرونده های اصلی است قرار می گیرند پوشه ی فشرده شده به صورت پوشه ای با شکل زیپ روی آن ظاهر می شود.

 

17.هدف از ایجاد میانبر چیست ؟برای دسترسی سریع به یک برنامه یا پرونده ها.

 

18.یکی از روش های ایجاد میانبر را بنویسید؟روی یک فضای خالی روی صفحه ی میز کار کلیک راست کنید واز منویی که نمایش می یابد گزینه ی NEW وسپس گزینه ی Shortcut را انتخاب کنید .

 

19.برای رفع شلوغی میز کار چه باید کرد؟برای این مشکل می توان این شئ هارا درردیف های منظم قرار داد.

20.برای نظم بخشیدن به صفحه ی میزکارویندوزچه باید کرد؟روی جایی خالی از صفحه ی Desktop کلید راست کرده واز داخل گزینه ی Arrange icons by می توانیم به آن نظم ببخشیم.

 

21.برای تنظیمات نوار وظیفه چه باید کرد؟روی نوار وظیفه کلید راست کرده وگزینه ی properties را انتخاب می کنیم از آن جا می توانیم نوار وظیفه را تنظیم کنیم .

 

22.گزینه ی Lock the Taskbar چه کار بردی دارد؟درصورتی که بخواهیم مانع تغییرپهناومکان نواروظیفه شویم این گزینه را علامت دار می کنیم.

 

23.یکی از گزینه ها راکه در کادر Taskbar and start Menu properties توضیح دهید.؟با انتخاب گزینه ی Keep the taskbar on top of other windows نوار وظیفه همیشه در بالای سایر پنجره ها باز قرار می گیرد. 

 

 

 فصل پنجم

 

1.نظیمات محیط کار ویندوز اکس پی به طور معمول به وسیله ی برنامه ای به نام مرکز کنترل انجام می شود.

 

2.برخی از امکانات مرکز کنترل تخصصی هستند وعملیات مربوط به آن ها نیز پیچیده است.

 

3.چرا باید از تغیراتی که عملکرد آن ها را به درستی نمی دانیم پرهیز کنیم؟سبب بروز اختلال در عملکرد سیستم عامل می شود به همین دلیل توصیه می کنیم از انجام تغییراتی که عملکرد آنها را به درستی نمی دانید پرهیز کنید .

 

4.برای این که به مشخصات سیستم دسترسی پیدا کنیم چه باید کرد؟با کلیک راست روی نشانه ی My computer وانتخاب گزینه ی Properties از منوی میانبر است.

5.از نام رایانه چه استفاده هایی می شود؟برای شناسایی یک رایانه در شبکه استفاده می شود.

 

6.برای مشاهده ی نام رایانه چه باید کرد؟برای مشاهده ی نام رایانه در کادر محاوره ای System Properties می توانید روی زبانه ی Computer Name کلیک کنید.

 

7.یک مورد از اطلاعات قابل تنظیم رایانه را بنویسید؟عبارت مقابل Full Computer Name نام کامل رایانه را ارایه می کند.

 

8.بسیاری از برنامه ها برای زمان بندی کارها به تاریخ  و زمان سیستم رجوع می کنند.

 

9.زمان سیستم در کجا نشان داده می شود؟زمان سیستم به طور پیش فرض در ناحیه ی اعلان نوار وظیفه نمایش داده می شود.

 

10.برای تنظیم ساعت چه باید کرد؟روی ساعت این ناحیه دو بار کلیک می کنیم کادر محاوره ای Date and Time Properties باز می شود این کادر با اجرای فرمان timedate.cpl در کادرRun نیز باز می شود.

 

11.برای انتخاب ناحیه ی زمانی چه باید کرد؟روی زبانه ی Time Zone کلیک می کنیم واز آن جا می توانیم ناحیه ی زمانی را انتخاب کنیم.

 

 

 

 فصل ششم

 

 

1.ویندوز اکس پس دارای برنامه ای برای پاک سازسی درایو های دیسک سخت سیستم است دو مورد از امکانات این برنامه را بنویسید؟حذف پرونده های موقتی با پسوندtmp – خالی کردن سطل بازیافت.

 

2.برای اجرای برنامه ی Disk Cleanup  مرحله ی اول آن را بنویسید؟گزینه ی DiskCleanup راازSystem tools انتخاب کنید برنامه ی DiskCleanup با نمایش کادری به نام Select Drive  از شما می خواهد نام درایو مورد نظربرای پاک سازی را انتخاب کنید بعد از انتخاب روی دکمه ی OK کلیک کنید برنامه ی پاک سازی درایو انتخابی شما را برسی می کند دسترسی به این گزینه با اجرای فرمان Cleanmgr در کادر Run امکان دارد .

 

3.پراکندگی چگونه به وجود می آید؟با گذشت زمان به تدریج با نصب وحذف برنامه ها وپرونده ها اطلاعات روی دیسک سخت به صورت قطعاتی کوچک وپراکنده در می آیند به این مشکل پراکندگی گویند.

 

4.وجود پراکنده ای باعث چه می شود؟سبب کند شدن زمان دسترسی به پرونده ها واطلاعات موجود روی دیسک می شود.

 

5.هر قدر همجواری فیزیکی بخش های مختلف یک پرونده بیشتر باشد سرعت دست یابی بالاتر  خواهد بود.

 

6.ویندوز اکس پی برای حل مشکل پراکندگی چه برنامه ای را ارایه می دهند؟ برنامه ی Disk Defragmenter را ارایه کرده است .

 

7.تکمیل برنامه ی یک پارچه سازی ممکن است کمی طول بکشد که مدت آن بستگی به ظرفیت درایو دیسک سخت ومیزان پراکندگی  دارد.

 

8.برای چه توصیه می شودقبل از شروع یک پارچه سازی برنامه های در حال اجرا را ببندیم؟ توصیه می شودقبل از شروع یک پارچه سازی روی درایوهای دیسک سخت برنامه های در حال اجرا را ببندیم وتا پایان عملیات برنامه ی جدید اجرا نکنید.

 

9.برای یک پارچه سازی چه گزینه هایی را باید انتخاب کرد؟گزینه ی  Disk Defragmenter را از System tools انتخاب می کنیم.

 

10.در برنامه ی Run باید چه چیزی بنویسیم که یک پارچه سازی ظاهر شود؟ اجرای فرمان dfrg.msc در کادرRun نیز این گزینه را انتخاب می کنیم .

 

11.برای مشاهده ی جزئیات مشخصات درایو دیسک سخت روی دکمه ی    View Report کلیک می کنیم.

 

12.در صورتی که درایو به یک پارچه سازی نیاز دارد روی دکمه ی Defragment کلیک می کنیم .

13.با کلیک بر روی چه چیزی می توان عمل یک پارچه سازی را متوفق کرد؟با کلیک روی دکمه ی Stop می توان عمل یک پارچه سازی را متوقف کرد وبا کلیک روی دکمه ی Pause می توان آن را به طور موقت به حالت تعلیق درآورد.

 

14.نواحی قرمز ،نواحی آبی ، نواحی سبز ،نواحی سفید هر کدام چه چیزی را نشان می دهند؟ نواحی قرمزنشان دهنده ی پرونده های پراکنده نواحی آبی نشان دهنده ی پرونده های پیوسته نواحی سبز نشان دهنده ی پرونده های غیر قابل جابه جایی ونواحی سفیدنشان دهنده ی فضای آزاد دیسک سخت است.

 

15.زمان بندی به چه دردی می خورد؟زمانبندی وظایف برای اجرای برنامه هایی که نیاز مند اجرای دوره ای هستند می توان سود مند باشد.

 

16.برای اجرای زمانبندی شده ی وظایف ویندوز اکس پی کار ها را درون پوشه ای به نام Scheduled tasks قرار می دهد.

 

17.برای زمانبندی کارها یا تغییر آن ها مرحله ی اول آن را بنویسید؟گزینه ی Scheduled tasks   را از System tools  انتخاب کنید .ویندوز اکس پی پنجره ی Scheduled tasks رانمایش می دهد روش دیگر انتخاب این گزینه اجرای فرمان control schedtasks در کادر Run است .